Mé koníčky - cestování a hra geocaching

Zátoka Boka Kotorská u vesničky Kamenari v Černé HořeKdyž píšu tyto řádky, prohlížím si přitom svoje fotky krásného domu uprostřed zahrady, jen asi 70 metrů od moře v typické černohorské vesničce Kamenari. (Pro ty z Vás, kteří občas do Černé Hory jezdíte, je to hned u trajektu Kamenari - Lepetane přes zátoku Boku Kotorskou, jen kousíček od hranic s Albánií). Ostatně Vy si ty fotky můžete na téhle stránce prohlédnout také. Není to tak dlouho, co jsem se odtud se svou ženou Gitkou vrátil. Spali jsme v útulné ložnici, kromě ní jsme měli jsme k dispozici ještě obývák, kuchyni a koupelnu, terasu s venkovním posezením a s grilem, internet, bezpečné parkování pro náš vůz a veškeré možné pohodlí. Ne, nekoupil jsem nám domek v Černé Hoře, jen jsme byli na jedné z našich cest ubytovaní přes portál AirBnb. Tohle konkrétní ubytování nás přitom vyšlo oba dohromady jen na 25 Eur (= tedy asi na 650 Kč) na den.

Víte, spousta lidí v dnešní době, stejně jako já, z nejrůznějších důvodů nerado cestuje s cestovkami.

Důvody mohou být různé - předražené ceny zájezdů, Trajekt Kamenari - Lepetane, Boka Kotorska, Černá Horaubytování většinou v neosobním hotelu, cílové destinace většinou v turisticky exponovaných oblastech, kam jezdí všichni. A tak s cestovkou obvykle zaplatíte hodně, ale danou zemi přitom poznáte jen tak napůl.
Já osobně mám rád, když můžu zkoumat kulturu a zvyky navštívené země pořádně do hloubky, a to nejen z rychlíku a z pohledu turisty. Moc rád si vyzkouším, jak se tam žije místním lidem, což mi obvykle sterilní hotelové ubytování prostě neumožní.

A právě proto už dva roky používáme s Gitkou pro většinu našich cest AirBnb

Mapka okolí, Kamenari, Černá Hora Je to internetový server, díky kterému můžete najít ubytování kdekoliv na světě, aktuálně ve více než 190 zemích. Nenabízí ale ubytování hotelového typu (které obvykle zprostředkovává server Booking.com, případně v Čechách a na Slovensku server Hotel.cz), ale jedná se o ubytování v soukromí, kdy Vám Váš hostitel pronajme buď celý objekt (dům, vilu, apartmán, studio), nebo jen samostatný pokoj ve svém domě, obvykle s vlastní koupelnou a WC, často i s vlastní nebo sdílenou kuchyní, nebo dokonce třeba i jen jednu postel ve sdíleném pokoji. Vybírat můžete z čehokoliv, od luxusních vil přes malé domečky až třeba po srub v korunách domů, nebo eskymácké iglů. Prostě jak je ctěná libost.
My sami server
AirBnb používáme jak pro kratší cesty (třeba pro prodloužený víkend, nebo pro dvě noci odpočinku na delší cestě "někam"), tak i pro delší pobyty ve vybrané destinaci.

Za hlavní výhody AirBnb považuji :

1.) Osobní přístup. Nebydlíte v hotelu (tedy pokud nechcete). A tím, že bydlíte přímo u konkrétního soukromého majitele, ten člověk se k Vám bude chovat velmi osobně a velmi přívětivě, protože jeho byznys do budoucna záleží mimo jiné na tom, jaké mu na stránky AirBnb napíšete hodnocení. Navíc si tu vytvoříte svůj vlastní profil, podobně jako třeba na facebooku nebo LinkedInu, díky internetu můžete propojit všechno se vším, a pak si vybírat ubytování (nebo své hosty) třeba i podle toho, co o nich řekli jiní, kteří se s nimi setkali před Vámi. Tak třeba můj profil si můžete prohlédnout tady.

2.) Bydlíte mezi místními. Nejste někde ve velkém turistickém komplexu, ale bydlíte tak, jak bydlí místní lidé, v jejich obydlí. Co víc si přát, když chcete co nejlépe poznat zemi a místní kulturu ?

3.) Obvykle máte svou kuchyň. To Vám nijak nebrání zajít si Potraviny v Černé Hoře. Nádherné názvy, co říkáte?do místní restaurace, ale také nejste odkázáni na hotelové all inclusive a na stále stejné bufetové snídaně. A když jste někde delší dobu, trvalé stravování v restauracích začne docela lézt do peněz. Takže když dostanete chuť na nějaké obyčejné a jednoduché jídlo z místních zdrojů, prostě si jen skočíte do obchodu pro suroviny.

4.) Máte pro sebe větší prostor, než v hotelu, a to levněji. Ubytování přes AirBnb je obvykle levnější, než v hotelu, a současně bývá i o dost prostornější. Je ovšem pravdou, že postel Vám ráno neustele pokojská, ale budete-li chtít mít ve svém prostoru ustláno a uklizeno, budete asi muset přiložit svou ruku k dílu. O dodávku čistého ložního prádla a ručníků se opět postará pan domácí, to už máte v ceně. Navíc, pokud chcete někde bydlet na delší dobu, lze obvykle s panem domácím dohodnout oboustranně výhodnou slevu za delší pobyt.

5.) Můžete bydlet na místech, o kterých se Vám ani nesnilo. My s Gitkou jsme už takto vyzkoušeli slovinský Cerej, řecké Nidri na ostrově Lefkáda, a hned dvě místa v Černé Hoře - město Bar a malou vesničku Kamenari. V plánu ale máme i další a další destinace. Přes AirBnb si můžete pronajmout dokonce i hrad, bydlení na lodi, v bývalém letadle na kraji džungle, skleněnou "kostku" na skále nebo třeba jurtu v Mongolsku.

6.) Je velmi snadné si ubytování objednat. Mimo jiné i proto, že celý portál je kompletně přeložený (také) do češtiny. Takže zadáte požadovanou lokalitu, termín, počet osob a popřípadě i maximální cenu v korunách, jakou jste ochotni za den pobytu platit, a během chviličky se Vám objeví na monitoru všechny dostupné možnosti tam, kam chcete jet, plus minus několik kilometrů okolo.

Naši hostitelé, Luka a Miriam7.) Když chcete, seznámíte se na cestách se zajímavými lidmi. Ve Slovinsku jsme bydleli u mladé doktorky filosofie Maji, v Černé Hoře u instruktora kite-surfingu Luky a v druhém případě u zdravotní sestry z porodnice, paní Višnjice. Když tedy budete chtít, a dáte se s místními do řeči, dozvíte se leccos zajímavého, což většinou v turistickém bedekru ani nenajdete.

8.) Obvykle si můžete pozvat návštěvu či kamarády. To jde do hotelu sice také, ale pokoj k tomu většinou není uzpůsobený, a v lobby baru je to zbytečně oficiální a zbytečně drahé. Zato když máte pronajatý (za cenu hotelového pokoje) celý dům se zahradou, je setkání s kamarády kteří za Vámi přijedou na návštěvu nebo se kterými se v místě seznámíte mnohem neformálnější a mnohem jednodušší.

9.) Když máte nějaký problém, většinou se to rychle vyřeší. Buď se obrátíte přímo na majitele, který zajistí, co je potřeba (protože, jak už jsem psal, po svém pobytu píšete k jeho nabídce svou referenci, kterou on nemůže smazat, a kterou si budou číst pozdější případní zájemci o dané ubytování), a/nebo, když sPoučné body, jak přežít v Černé Hoře :-) majitelem náhodou nebude řeč, obrátíte se telefonem či mailem přímo na kancelář AirBnb, kteří Vám buď pomohou v komunikaci s hostitelem, nebo Vám v dané lokalitě zajistí náhradní ubytování, a vrátí Vám peníze za to původní. No a když už se něco náhodou hodně pokazí, má AirBnb pochopitelně uzavřenou pojistku, ze které lze případně uhradit škodu jak majiteli objektu, tak i Vám. Musím ale podotknout, že my s Gitkou jsme zatím nikdy žádný problém neměli - to nejhorší, co se nám zatím stalo, byla situace, kdy jsme do města Bar dojeli až opravdu pozdě v noci s velikým zpožděním oproti původnímu cestovnímu plánu, a v noci jsme v neznámém městě prostě nemohli najít tu správnou adresu. A tak jsem ve 23:50 zavolal telefonem majiteli, ten podle mého popisu okolí zjistil, kde jsme, perfektně nás přes sluchátko odnavigoval až k sobě domů, a ještě o půlnoci vyšel i se svou partnerkou před dům, a dávali nám znamení přerušovaným světlem baterky, abychom jeho dům našli co možná nejsnadněji.

Takže až si budete plánovat svou dovolenou, prodloužený víkend nebo třeba ubytování na pracovní cestě na školení, za mně server AirBnb rozhodně doporučuji. Jen varuji - cestování přes AirBnb JE NÁVYKOVÉ.

Cestovatelský symbol AirBnbPokud ještě nejste členem AirBnb, a uvažujete o svém přihlášení, můžete využít tento můj odkaz. Protože se přihlásíte díky mně, a server AirBnb to pozná, dostanete na přivítanou poukaz v hodnotě 600,- Kč, který můžete využít na některou ze svých objevitelských cest. Prostě při placení zadáte kód poukazu, a těch šest stovek Vám bude odečteno z ceny pobytu. No a aby mi to nebylo líto, jakmile alespoň 1x kamkoliv vycestujete, já těch šest stovek dostanu taky, za to, že jsem Vás přivedl. To je jejich bonus, fajn partnerský program. A když budete spokojeni (což nepochybuji), můžete později pozvat zase své kamarády, a zlevnit si tak svoje vlastní cestování.

P.S.: Máte - li volný dům, chatu, chalupu, místnost ve svém bytě, můžete o AirBnb uvažovat i z té druhé stránky - jako budoucí ubytovatelé. Bude-li se Vaše místo lidem líbit, a nasadíte-li rozumnou cenu, máte přes Airbnb přísun cestovatelů z celého světa vlastně permanentně zajištěn.