Dejte si pozor na "Lovce nehod" ....

05.12.2015 23:53

Inu, kamarádi, na českých silnicích se denně stane několik desítek dopravních nehod. Stačí jen chvilička nepozornosti, a autonehoda může potkat i Vás. A to ji ale vůbec nemusíte zavinit. A najednou, jak tam tak stojíte nad rozbitým vozem, dorazí oranžový vůz s majákem, s výrazným nápisem "Dopravní nehody", který prostě jel "tak náhodou" zrovna okolo. A jeho řidič se Vás rád a mile ujme, a nabídne se, že všechno zařídí...

Smutné na tom je, že to v drtivé většině případů není vůz oficiální asistenční služby, ale tzv. "lovců nehod", v angličtině se jim říká "Crash hunters". Jsou to samozvaní zachránci, kteří mají obvyklá místa nehod velmi dobře vytipována, a nebo jsou dokonce načerno napojeni na služební vysílačky policie či záchranky. Na místě se objeví obvykle jako první, mnohdy dříve než policie, záchranka či oficiální asistenční služba. Jednají mile, jakoby profesionálně a s úsměvem, a snaží se zmateným řidičům vyloženě vnutit své služby. Odtáhneme, naložíme, opravíme, zajistíme, dokonce i náhradní vůz Vám zapůjčíme....

Malér spočívá v tom, že lovci nehod nemají smluvní vztah v podstatě se žádnou pojišťovnou. Oni vlastní odtahový vůz, a jejich dobrý kamarád má autoservis, do kterého by jinak jen obtížně sháněl zakázky. Jejich služby jsou OBROVSKY předražené a často bývají i nekvalitní. Budou Vám tvrdit, že jejich služby jsou zdarma a kompletně hrazené pojišťovnou, a nechají Vám podepsat hned na místě nehody celou řadu smluv a papírů. Jenže jejich účtované ceny jsou velmi vysoké a pojišťovny Vám je prostě neproplatí - osobně jsem viděl smlouvu, kde za jeden kilometr odtahu účtovala tato služba 396,- korun bez DPH. Když taková faktura přijde pojišťovně, ta logicky uhradí jen cenu v místě obvyklou, většinou cenu své smluvní odtahovky - což bývá jen několik desetikorun na kilometr. A kdo že zaplatí ten rozdíl? Hádejte, kamarádi, co bylo napsané maličkými písmenky v té haldě Vámi podepsaných papírů...

Nejznámější lovce nehod poznáte podle specifických zásahových vozidel v černo-oranžové barvě. Nejjistější ale je s nikým nic nepodepisovat, pokud jste si službu sami neobjednali a nezavolali.

Nejrizikovější praktiky lovců nehod - tedy nač si dát pozor :

Nadhodnocení ceny za opravu auta - cena za opravu vozu v jejich servisu může být klidně i pětinásobně předražena oproti tomu, co plní pojišťovny (tedy obvyklou cenu práce značkového servisu). Rozdíl pak bude vymáhán po Vás.

Použití neoriginálních dílů - neautorizované servisy Vám klidně dodají třeba spojku, na které bude značka Toyoty, Fordu nebo Škodovky. Jenže celý výrobek bude z Číny, a jeho životnost bude desetinová. Nebo dodají použitý díl z autovrakoviště, který budou "přirozeně" fakturovat jako nový.

Předražení ceny za půjčení náhradního vozu - oblíbeným trikem je třeba to, že Vám zapůjčí náhradní vůz podstatně vyšší kategorie, než na jaký máte od své pojišťovny nárok. Majitel Favoritu tak dostane náhradní žihadlo Audi A8. Hádejte, kdo bude platit rozdíl ceny na faktuře a ceny proplacené pojišťovnou? Dám Vám jen jednu možnost...

Vysoké smluvní pokuty za porušení smlouvy - Lovci nehod využívají velmi často tento jednoduchý trik finančních "šmejdů". Takže podpisem jejich smlouvy často nevědomky souhlasíte s jejich sazebníkem "pokut", kde najdete nesmysly typu pokuty za předčasné vrácení náhradního vozu či třeba za vrácení náhradního vozu neumytého a nevyluxovaného. I zde se pak můžete výši vymáhané částky velmi divit.

Jak se lovcům nehod bránit?

Jednoduše. Zaprvé - vždycky se spolehněte na svou asistenční službu. Každý vůz, jezdící po našich silnicích, je předpokládám pojištěn, a i v tom nejlevnějším povinném ručení máte zahrnutou asistenci v případě dopravní nehody. Pokud máte vůz nový, a je ještě v záruce, Asistenční služba ČKPbudete mít nárok i na asistenci výrobce či autoprodejce - například Škoda assistance, Ford assistance, apod.. Prostě vytočte číslo své pojišťovny nebo své asistenční služby, a počkejte na jejich příjezd. Neznáte-li číslo, nebo nemůžete najít asistenční kartičku, volejte číslo 1224. Toto číslo provozuje Česká kancelář pojistitelů. Jejich operátor podle SPZ Vašeho vozu zjistí, kde máte auto pojištěné, a sám Vás přepojí na tu Vaši  správnou asistenční službu. Ta se na místě nehody objeví zpravidla do několika desítek minut, v drtivé většině případů do jedné hodiny, no... pokud je to v odlehlém místě daleko od nejbližšího města, pak maximálně do dvou.

Pokud přijelo "nějaké" asistenční vozidlo a Vy si nejste jisti, zda je to "ta správná" asistence, klidně zavolejte asistenční linku znovu, a oni Vám řeknou SPZ vozu, který k Vám vyslali, popřípadě i jméno řidiče. Ono se Vám totiž klidně může stát, že lovci nehod budou mít na svém voze napsáno třeba "Kooperativa" nebo "Allianz". Pravidlo druhé - NIKDY po nehodě nepodepisujte na místě žádné smlouvy, a už vůbec ne pod tlakem. Po nehodě jste obvykle ve stresové situaci, to Vám brání uvažovat racionálně i když si to neuvědomujete, a to, co se Vám na papíře jeví jasné a srozumitelné, může ve finále způsobit OBROVSKÉ potíže.

Máte s tím nějaké zkušenosti, kamarádi? Uvítám je v diskusi pod článkem...