Jak jsem vyhrál výborný sluníčkový dort :-)

26.04.2015 18:13

To Vám tak jednou, kamarádi, sedím doma u počítače, a tiše prokrastinuji. Tedy přesněji - je už večer, fakt se mi nechce pracovat, i když vím, že bych měl, a ani vnitřní přesvědčování a sebemotivace mi k práci moc nepomáhá. A tak prolézám oblíbený fejsbůk, tam něco komentnu, tu něco lajknu, a čekám, jestli mně ta nálada přejde a já se ještě pustím do něčeho užitečného, nebo mě to spíš uspí a já se po vypnutí počítače odeberu na kutě. Zatím se mi nechce ani do jednoho.

Radka Otavová předává Vítovi Pokornému vyhraný dortA v téhle náladě se mi do chatu ozve bývalý kolega z bývalé firmy, že společně se svou přítelkyní zakládá internetové stránky zaměřené na domácí pečení dortů, a jestli se prý na ně nechci podívat. Inu, trefil se náhodou přesně do nálady, kdy jsem měl chuť to udělat. A tak zvědavě klikám na odkaz, a rozkoukávám se po tehdy ještě nehotové stránce www.dortyodradky.cz. Jsou tam fotky opravdu krásných dortů, a je vidět, že slečnu pečení baví, a také, že to umí. Inu není nad to, když práce se stává současně i koníčkem. Jééé - hele - je tu i internetová soutěž !!!! Chci se zúčasnit ??? No proč ne, můj mail je úplně veřejný, a vložit ho do sběrače mi za to stojí. Zvláště, když moc rád mlsám, ostatně i ve svém soukromém životopisu na této stránce píšu, že jsem gurmán i gurmet v jedné osobě. Postupně klikám na "vložit", "odeslat", "ok", a ... zapomínám.

Já zapomínám, pekařka Radka ale evidentně ne. A za necelý měsíc mě znovu kontaktuje můj bývalý kolega. A že prý se (světe div se), soutěže  zúčastnilo něco okolo stovky uživatelů, ale první cenu jsem vyhrál just já ! A cože to je ?? Inu, jeden krásný dort upečený od Radky, a to na míru, přesně podle mého přání, ve finanční hodnotě 1.800 Kč. Jůůůů :-) Vyhraný dort - celkový pohled. Jeho cena je 1.800 Kč.Seznamuji tedy s výhrou svou ženu Gitku, a rozhodujeme se, že vyhraný dort dovezeme mé vyženěné dcerce Jarmilce k jejím jmeninám. Pak už jen vybíráme vhodný dort ze spousty fotek, až nakonec zvítězí krásné, žluté sluníčko. A dohodneme se, že budeme úúúplně zticha, a na fejsbůku předem ani muk, aby to bylo dokonalé překvapení. Což je, uznávám, pro nás ten naprosto nejtěžší úkol.

Nastal den D, hodina H a minuta M, a já zvoním u dveří jednoho bytu v Brně - čeká na mě pekařka Radka, můj bývalý kolega a nejdříve mi lišácky dávají kávičku. Tož posedíme, pokecáme o životě a tak vůbec, a pak mě Radka doslova vyrazí dech NÁDHERNÝM DORTEM - no ostatně - posuďte z fotky sami. Směje se na mně opravdu krásné žluté sluníčko, které navíc váží (můj odhad) tak 6 kilo, a jen velmi stěží se vejde svou šířkou do připravené krabice od banánů. Radka mi vysvětluje postup, jakže se takový dort dělá, kolik hodin času to zabere a hlavně - to, že absolutně všechno, co je vidět na dortu, je opravdu jedlé. Nejsou v tom žádné špejle, žádné umělé spojky, nic. Jen korpus, krém, marcipán, potravinářské lepidlo, a veliký kus Radčiny šikovnosti a umu. Opatrně s tím jedu autem domů, a snažím se vyhýbat všem hrbolům, které na silnici po Brně vidím. Fakt se mi to povedlo, dort domů doputoval bez jediného škrábnutí. Abych ho ale uschoval do ledničky, museli jsme její hodně podstatnou část vyklidit, a ještě vyndat i lahve ze dveří.

Oslavenkyně Jarka vidí opravdu poprvé svůj dort :-)Odpoledne nastává ta těžší část - dort zase narvat do krabice od banánů, a vydat se s ním za Jarkou - což je 120 kilometrů po dálnici. A na české dálnici se, jak známo, rýhám a výmolům prostě nevyhnete, ta už snad byla budována s vidinou pozdějšího využití jako tankodrom. Když vystupujeme, necháváme schválně krabici s dortem v autě jako úplně poslední zavazadlo. Jarka má sice po noční směně, tak na nás očkama trošku pomžourává, ale když krabici donesu a otevřu, svá kukadla úplně nevěřícně vykulí. Takový dort ještě prý za svůj život nikdy nedostala. I teď mám pro Radku jen slova chvály - dort vydržel i českou dálnici, odlepily se jen asi dvě kytičky a dva spodní lístečky, což je (vzhledem k množství ozdob na dortu) zanedbatelné množství.

Nezbývá než dodat, že po Gitka a Víťa se vytěšují z radosti, kterou dárek způsobil :-)nezbytném nafocení to nevydržíme, a do dortu se spolu hned pustíme, i když, přiznávám, nakrojit je nám ho celkem líto. A teď chuť: Korpus dortu je tvořen z těsta a čokoládovo - banánového krému, všechny ozdůbky jsou z výborného a sladkého marcipánu. Gitka konstatovala, že ten dort chutná jako mana nebeská, a že srovnání snese snad jen s naším svatebním dortem, který jsme ale měli z profesionální a prověřené cukrářské výroby, a který byl také mnohem dražší. Za ušima jsme se ale olizovali úplně všichni, kdo dort nakonec ochutnal.

Takže Radko, poslední věta pro Vás : DĚKUJEME za výhru a za Vaši perfektní práci. A už vím, že dorty na budoucí velké rodinné oslavy budu objednávat výhradně od Vás. A budu Vaši práci bez uzardění doporučovat svým přátelům a známým, neboť jako OSVČ vím, že takové ústní doporučení dělá při podnikání divy. To první doporučení je samotný tento můj článek, který kromě těchto svých stránek moc rád postnu i na fejsbůk svým přátelům a čtenářům. Ale Vy si to moje doporučení plně zasloužíte.

Jarka se ještě jednou chlubí svým dárkem - dortem. A potom už se začalo krájet ...... a tady je i odkaz na veřejné facebokové fotoalbum, které si vytvořila obdarovaná dcerka Jarka. Je tam víc fotek, než kolik se mi jich vešlo sem do článku, kamarádi.

Anketa

Líbí se Vám dort od Radky, kamarádi ? (Hlasujte prosím známkou jako ve škole).

1 - Ano, je nádherný (44)
98%

2 - Ano, velmi dobrý (0)
0%

3 - Ano, pěkný (1)
2%

4 - Chtělo by to trošku přidat (0)
0%

5 - Ne, takových dortů jsem viděl (a lepších) (0)
0%

Celkový počet hlasů: 45