Kam a jak uložit 150.000 Kč ?

23.02.2014 23:36

Přišel mi z internetu dotaz od čtenářky mého webu, kam a jak si uložit částku 150.000 Kč. Protože předpokládám, že by podobná otázka někdy mohla zajímat i Vás, odpovídám kromě mailu té čtenářce i veřejně, sem na web. Tak tedy :

Dotaz zněl :

Mám úvěr na byt, který nyní řádně splácím, ale je na něm ještě dost vysoká nesplacená částka. V nejbližší době mi můj otec chce darovat částku zhruba 150.000 Kč, se kterou budu moci naložit, jak uznám za vhodné. Doporučil byste peníze někam uložit (kam ?), nebo snížit výši nesplaceného úvěru, nebo částku při dnešních cenách ukládaných peněz raději prostavět, třeba rekonstrukcí - zdokonalením obývaného bytu ?

No a moje odpověď : 

Na to se těžko odpovídá, když neznám přesně Vaši finanční situaci. Tak jenom obecně : Částku zhruba 150.000 Kč považuji, shodou okolností, za přiměřenou, rozumně velkou rezervu běžné rodiny.

Takže - jestliže už máte někde takovou rezervu vytvořenou, a uschovanou na horší časy, a současně jste zadlužená pravidelným splácením úvěru na byt, pak bych vždy volil možnost snížit si o tuto částku úvěr formou mimořádné splátky, a to i za cenu nějakého povinného poplatku bance, pokud jej úvěrová smlouva obsahuje. Jak vidíte, nejsem příliš velkým zastáncem půjček, byť na této radě okamžitě ani potenciálně nic nevydělám (vyděláte ale Vy ;-) .


Jestliže rodinná finanční rezerva vytvořená není, nebo nedosahuje ani této výše, potom bych si peníze někam odložil na horší časy. A sumu bych rozdělil na 3 části :

  • 50.000 Kč na spořící účet u libovolné banky, která se Vám líbí. Vybrat si můžete bezpoplatkové konto, úročení bude kolem 1% ročně, ale peníze jsou v případě nouze k dispozici tentýž nebo hned následující den. Doporučit lze třeba AirBank, Equa Bank, ING konto, apod..
  • 50.000 Kč do investičního podílového fondu, optimálně dluhopisového (můžete počítat se zhodnocením +/- okolo 2% ročně, peníze jsou k dispozici obvykle do 2 týdnů). Doporučil bych některý z produktů firem např. Conseq, Pioneer Investments, atd..
  • 50.000 Kč na smlouvu stavebního spoření Wüstenrot, optimálně na dospělého člena rodiny, který doposud nemá stavební spoření se státní podporou. Kvůli poplatkům nastavit nízkou cílovou částku (maximálně 100.000 Kč). Těšit se můžete na úrok 2% ročně, státní podporu 2.000 Kč ročně, předplacenou na 2,5 roku, a peníze lze vybrat v případě nouze do 1 měsíce. Šikovný finanční poradce přitom poradí, jak je v případě potřeby vybrat i se státní podporou, byť spoření nebude trvat zákonem požadovaných 6 let). Od 1.1.2014 kvůli novému občanskému zákoníku už nedoporučuji ukládat peníze na stavební spoření nezletilého dítěte bez vstupního poplatku (např. známá smlouva "Kamarád"), neboť do případného výběru takto uložených peněz rodičům mluví nově opatrovnický soud, který vždy rozhoduje s ohledem na oprávněné zájmy dítěte, a takové rozhodování bývá, zvláště v ČR, na dlouhé lokte.  


A co Vy - postačí pro Vás takováto odpověď ?

Pokud ano, mohu pro Vás v případě zájmu kterýkoliv z uvedených produktů založit a spravovat. Pokud ne, prostě mi napište svou otázku do tohoto formuláře, a já Vám ji také zodpovím, nejlépe, jak jen budu umět.