Mým národům ... aneb starý konec a nový začátek :-)

31.12.2013 13:35

Dr. Vít PokornýJá vím, že manifest "Mým národům" vydal už císař František Josef I., a že v něm v podstatě zdůvodňuje vyhlášení války Srbsku. Nebojte se, já nemám v úmyslu nikomu vyhlásit válku. Jen - náš pan prezident se vzdal tradičního novoročního projevu, který pro odlišení své osoby od prezidentů předchozích přenesl do času vánočního, tedy do svátků, v nichž skutečně žádný rozumně myslící člověk politické projevy nečte, prostě proto, že se věnuje poklidnému rozjímání a své vlastní rodině. A já bych ho chtěl trošku nahradit. Ne, nemám ambice ani kompetenci psát projev určený všem občanům ČR a hodnotit kroky našeho státu na celosvětové scéně. Nedovolím si ani fundované vyjádření k těžbě uhlí v Brazílii, ani hodnocení ekonomické spolupráce Uruguaye s Mongolskem.

Ale dovolím si napsat pár slůvek Vám, čtenářům mých stránek, své rodině, přátelům, kamarádům, klientům všech věkových skupin a nejrůznější životní i ekonomické situace, nebo dokonce "jen" virtuálním kamarádům na facebooku. Opravňuje mně k tomu postavení prezidenta, chcete - li krále svého mikrosvěta, neboť tuto funkci nepochybně VE SVÉM VLASTNÍM ŽIVOTĚ mám, a jsem opravdu neskutečně rád, že Vás, své čtenáře, mohu do tohoto mikrosvěta počítat. Hovořit budu k Vám, královnám, králům a prezidentům VAŠICH MIKROSVĚTŮ, tedy k sobě rovným, neboť, přiznejme si to, odpovědnost za svůj vlastní život i za drtivou většinu událostí v něm neseme na svých bedrech skutečně především každý sám za sebe

Stav, ve kterém se nacházíme dnes, má kořeny v naší minulosti, dětstvím a výchovou nepochybně počínaje, ale především odráží posledních pět let naší vlastní činnosti. Tedy - za to, zda jsme v životě dnes šťastní a spokojení nemohou naši politici (ti mají tak 1%, naštěstí), nemůžou za to naši kolegové ani šéfové v práci (další 1%), nemůže za to dokonce ani bůh či jakákoliv jiná nadpozemská autorita. Bůh či Alláh či třeba nekonečná vesmírná inteligence (nazvěme si tuto veličinu sami pro sebe jak jen je nám libo) sice nepochybně existuje, avšak pouze odráží, reflektuje signály, které k němu vysíláme, a vrací nám naše vlastní myšlenky a představy se stonásobnou intenzitou nazpět.

Jste zdraví, šťastní, spokojení, máte radost ze svého života i ze svého okolí? Pokud ano, dávám ruku na srdce, a s upřímnou, uctivou poklonou Vám gratuluji. To, co děláte, umíte a děláte doopravdy dobře. Nebo cítíte, že to není až tak úplně ono, a že by to chtělo menší či dokonce i větší změnu? Ani tato situace není neřešitelná, a Vy sám(a) jste ten (ta), kdo jediný může stav účinně a rychle změnit.

Stav, ve kterém se totiž budete nacházet za pět let, začínáte tvořit svým vlastním myšlením, svými činy a skutky právě dnes. Proto radím - udělejte si kafíčko, nebo si nalijte skleničku vína, nebo jděte na procházku,  a popřemýšlejte o tom, co všechno chcete ve svém životě dokázat. Klidně si to napište na papír, a několikrát denně se ke svým poznámkám vraťte, a čtete si je. Nebo si nalepte obrázky svých snů pěkně na papír, a prostě se na ně dívejte. Dejte jim TERMÍN, do kdy že chcete, aby se Vám tyhle sny vyplnily. Dejte jim konkrétní MÍRU, nic neurčitého a nejistého (tedy - chcete-li například zhubnout : Je absolutně špatné říct si "během roku chci hodně zhubnout". Správná bude věta "V roce 2014 chci zhubnout celkem o 12 kil, a to tempem 1 kilo každý měsíc". Stejně tak je špatná věta "chci vydělávat hodně peněz". Správně bude "V měsíci lednu chci vydělat 30.000 Kč, v měsíci únoru 35.000 Kč, čímž konečně splatím svůj nekonečný dluh na kreditní kartě. V březnu pak vydělám 40.000 Kč, a koupím si vysněnou širokoúhlou televizi Samsung." A tak dál.)

Se svými cíli seznamte své kamarády, svou rodinu, své přátele, prostě co nejvíc Vám blízkých lidí, o kterých víte, že Vás budou podporovat. Od některých uslyšíte "OK, super, jdi do toho". Ti budou v budoucnu tvořit základ Vašeho podpůrného týmu, budou Vám pomáhat a provázet Vás na Vaší cestě.

Od jiných uslyšíte něco jako "Zbláznil ses, nemáš na to, podívej se na sebe. Nemáš vysokou školu, jsi už příliš starý (nebo naopak ještě příliš mladý), víš, kolik lidí to už před Tebou zkoušelo a zkrachovali?". Nemějte jim to, prosím, za zlé. I tihle lidé to s Vámi myslí dobře, jen ze svého pohledu. Zvykli si nevyčnívat příliš z davu, a žít v pásmech průměru. Vědí, že se nemusí příliš namáhat, a že peníze na chleba, v neděli i na řízek, na Fabii v garáži a jednou ročně na dovču v Chorvatsku vždycky budou. Jen se připravte na to, že s těmihle kamarády budete mít v budoucnu trošku více konfliktů, nebo že o ně možná dokonce i přijdete. Nebojte se toho, on bůh, Alláh či nekonečná vesmírná inteligence to už zařídí tak, že místo nich přijdou jiní, ti správní.

Jediná správná odpověď, kterou Vám doporučuji, je prostě říct "Dívejte se!". A pak se už jen Vy sami podívejte do zrcadla. Kouzelné zrcadlo, to, které máte doma, Vás seznámí s Vaším největším pomocníkem, který Vás na cestě za Vašimi sny bude provázet. Je to docela sympatický chlápek, nebo ženská, a představte si, bydlí ve Vašem těle, ve Vašem mozku, ve Vašem srdci. Seznamte se !

Můj oblíbený římský filosof Lucius Annaeus Seneca kdysi Takhle nějak si to představuji.prohlásil, že ke hvězdám nevede vyšlapaná cesta. Dodávám k tomu, že ale moc stojí za to se tam vydat. A tak, pokud netušíte, kde a jak začít, nabízím partnerství. Ne vztah učitel - žák. Ne velitel - podřízený. Ale rovnocenné partnerství ve skupině spřátelených králů, královen a prezidentů vlastních mikrosvětů. Pojďme se vzájemně informovat o svých snech, pojďme se spojit a vzájemně podporovat, neboť ten umí to a ten zas tohle. Společně pak nepochybně dokážeme moc.

Pro kontakt naší budoucí skupiny nabízím svůj vlastní internetový zpravodaj Posel dobrých zpráv, který už nyní ZDARMA vydávám, a má velmi dobrou čtenost. Pokud jej ještě nedostáváte, nečtete, napište prosím do kontaktního formuláře na konci této stránky své jméno, mail a pár řádek o sobě, popřípadě i další kontakty. Osobně zařídím Váš odběr od nejbližšího možného čísla, které se objeví už na počátku ledna. Založím rovněž podpůrnou facebookovou stránku, která bude fungovat rovněž už od prvních lednových dní. Ihned po jejím založení Vás na ni pozvu, máte - li tedy svůj účet na facebooku. 

V závěru mi dovolte, milí čtenáři, abych Vám všem popřál hodně zdraví, štěstí, osobních i pracovních úspěchů v roce 2014. Mějte se rádi, a spoléhejte především sami na sebe, na svou rodinu, na své nejbližší. Udělejte vše, co jen je ve Vašich silách, aby vztahy mezi Vámi byly pevné, stabilní, a abyste si jeden druhého vážili a podporovali se. Když bude v pořádku tohle, povede se i to ostatní, uvidíte. Držím Vám všem (i sobě) palce, a teď už se jděte seznámit s tím sympaťákem (sympaťačkou) ze zrcadla :-)

Vít Pokorný

Kontaktujte nás