Zajímavosti ze světa financí

07.11.2012 15:59

A co úroky, princi ?

 
Rodinný dluh starý přes tři a půl století zaplatil následník britského trůnu princ Charles krejčovství ve Worchesteru. Krejčovská dílna ušila v roce 1651 několik tisíc uniforem pro vojáky skotského krále Karla II. před bitvou s Cromwellovou armádou. Karel II. však bitvu prohrál, musel uprchnout do exilu a v dílně po něm zbyl dluh 453 liber a 3 šilinky (přepočteno dnešním kursem je to asi 13.900 Kč). K zaplacení dluhu se neměl ani po návratu, kdy usedl na anglický trůn.
 
Princ Charles při své návštěvě Worchesteru zjistil, že ona oděvní firma stále existuje, a dlužnou částku v ozdobné peněžence slavnostně předal jejímu nynějšímu šéfovi, Andrewu Grantovi. K úrokům, které by ale za tu dobu činily 47.000 liber (tedy asi 1.440.000 Kč) se ale přihlásit odmítl.

 

Stokilová mince

 
Nejdražší, a pravděpodobně i nejtěžší minci světa zařadilo do svých sbírek Uměleckohistorické muzeum ve Vídni. Je to jedna z pěti kusů obřích zlatých mincí, vyražených v roce 2007 u příležitosti 100. výročí Kanadské královské mincovny. Každá z mincí je vyrobena přesně ze 100 kg ryzího zlata, a tak i když má na lícové straně uvedenou nominální hodnotu 1.000.000 kanadských dolarů (= cca 16.340.000 Kč), její skutečná cena je mnohem vyšší - zhruba 2.000.000 eur (tedy cca 50.000.000 Kč).
 
Mince v Kanadě běžně platí, a lze s ní tedy v obchodě teoreticky zaplatit útratu. Jmenuje se Maple Leaf (= Javorový list), její průměr je 53 cm, tedy více, než kolo od auta. Tloušťka mince je 3 cm - to je jako 12 našich padesátikorun. Ryzost mince je 0,99999.
 
Minci s portrétem britské královny Alžběty II. muzeu trvale zapůjčil šéf korutanské finanční skupiny AvW Wolfgang Auer von Welsbach. Z pěti vyrobených exemplářů pouze tento jediný tak může veřejnost spatřit. Všechny ostatní jsou v sejfech v soukromých sbírkách. (Na snímcích je lícová i rubová strana mince).

 

Doma to raději nezkoušejte

 
Teprve dvaadvacetiletý Dán Peter Eastgate si hrou v poker dokázal v jednom turnaji vydělat neuvěřitelných 9.100.000 dolarů, tedy více než 180.000.000 korun. Stačila k tomu jen maličkost : zaplatit startovné 10.000 dolarů, a porazit zbylých 6.843 hráčů. Zatímco jeho kamarádi v publiku jásali a skákali štěstím, Peter si i při vyhlašování vítěze zachoval kamennou pokerovou tvář.
 
Ani druhý v turnaji, Rus Ivan Demidov ale nepřišel zkrátka, i když si odnesl "pouhých" 5.800.000 dolarů (tedy jen 115.000.000 korun).
 
(Můj tip jako finančního poradce) : Kdyby po dobu nejbližších 100 let nechtěl Peter už vůbec nic dělat, a z této částky uložené na běžném spořícím účtu s ročním výnosem 3% bral pouze pravidelnou apanáž, mohl by si každý měsíc vyplácet bez jakéhokoliv rizika 469.000 korun. Ivanovi by za stejných podmínek muselo stačit jen 300.000 Kč.
 
Přesto, že takovou částkou zatím žádný z mých klientů nedisponuje, tento způsob výdělku Vám přece jen nedoporučuji - zdá se mi totiž poněkud riskantním. Naopak pokud někdo znáte adresu na Petera nebo Ivana, zkuste mně doporučit. Věřte mi, že docela rád bych se o jejich peníze s maximální profesní péčí postaral ;-)))

 

"Pat & Mat"

 
Z hlášení pojišťoven jsem si zase jednou přečetl kuriózní pojistnou událost, která se ale opravdu stala, a kterou kolegové z nejmenované pojišťovny odškodňovali v roce 2008.
 
Prosím, počtěte si se mnou, doma ale rovněž raději nezkoušejte :
 
Pat a MatKlient se pokoušel manipulovat s elektrickým kabelem, umístěným vysoko u stropu. Pochopitelně, že ale předtím nevypnul v kabelu napětí. Když stál na vysokých štaflích, a v ruce se mu ulomil jeden ze zapojených drátů, dostal se sám na celých 8 vteřin do proudového okruhu. A dále už to šlo ráz na ráz : Protože se nemohl pustit, začal zoufale křičet. Přiběhla manželka, která zareagovala tak, že pod ním štafle porazila. Spadly bohužel na novou sedací soupravu a na skleněné akvárium s rybičkami, které prasklo a polilo koberec. Klient navíc při pádu z výšky vykopl okenní sklo, vytrhl téměř 2 metry stropní kabeláže a sám si ošklivě narazil záda. Škoda za těchto cca 10 vteřin děje dosáhla několik desítek tisíc korun.

 

Český humor je nesmrtelný - vtip si vymyslíme na cokoliv ;-)

 
Takhle na počátku roku 2009 se svět téměř hroutí ve finanční krizi, tohle slovní spojení na nás vykukuje z novin, z televize, z rádia. Tam čteme, že kvůli krizi propustili 5.000 zaměstnanců, jinde na krizi parazituje známý obchodní řetězec svou reklamou "u nás ušetříte - pomáháme v době krize".
 
Já však zaslechl tenhle rozhovor dvou podnikatelů :
 
Pan A : "Poslouchej, už se u tebe nějak projevila ta finanční krize ?"
Pan B : "No, jakpak by ne. Představ si - piju stará vína, jím plesnivé sýry, dokonce jezdím v autě bez střechy ..."
 
A když už jsme u oslavy toho, jak český národ svým vtipem dokáže zvládnout opravdu každou situaci, neodpustím si hned ještě jeden.
 
Víte, jak vznikla počátkem roku 2009 válka v Gaze ?
To se takhle ruský premiér Putin chtěl za cosi pomstít Ukrajině, a prohlásil na jednom zasedání "Gáza něbúdět !".
No jo, no jo, jenže Izraelci si to vyložili jinak ...
(Poznámka pro ty mladší, kteří se už ve školách neučili ruštinu : "gaz" znamená rusky "plyn").